Bilety do Dublina

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii. Leży ono na wschodnim wybrzeżu państwa, nad Morzem Irlandzkim. Dojazd pasażerski z Polski do tego miejsca jest utrudniony ze względu na usytuowanie. Od kilku jednak lat, z momentem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, polscy pasażerowie bardzo często wybierają właśnie Dublin, jako cel swojej podróży. Są one podejmowane głównie z pobudek zarobkowych, bądź czasem także służbowych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie było stworzenie nowych połączeń z Polski do Dublina. Zostały więc zaoferowane pasażerom przeloty samolotem do tego państwa, transport kolejowy, a także międzynarodowe przewozy autokarowe. Transport lotniczy odbywa się jednak tylko pomiędzy głównymi ośrodkami państw docelowych, tj. między Warszawą, a Dublinem, co wymaga od pasażerów dodatkowych przesiadek.

Ponadto loty samolotem nie należą do tanich, nawet jeśli wziąć pod uwagę ofertę tanich linii lotniczy. Transport kolejowy jest jeszcze bardziej teoretyczny. Bowiem ceny biletów na pociąg są jeszcze wyższe, aniżeli na samolot, a podróż tym środkiem lokomocji wymaga co najmniej dwóch przesiadek. Najkorzystniejszą więc formą jest ta ostatnia, czyli przejazdy autokarowe. Są one znacznie tańsze, aniżeli poprzednie formy transportu, a przede wszystkim dowożą pasażerów z wielu miejscowości w Polsce bezpośrednio do Dublina. Transport taki zapewniają dwie firmy Eurolines Polska oraz Polonia Transport. Podróż na odcinku z Warszawy do Dublina zabiera prawie półtorej doby i kosztuje około 550 zł w jedną stronę i tylko 750, bądź 790 zł w dwie strony.

Jedna z tras prowadzi z Olsztyna przez: Elbląg, Gdańsk, Słupsk, Koszalin, Szczecin; z Sokółki przez: Białystok, Wyszków, Warszawę, Konin, Poznań, Świebodzin, a także z Przemyśla przez: Rzeszów, Tarnów, Kraków, Katowice i Wrocław; a następnie wspólnie przez: Londyn, Milton Keynes, Northampton, Manchester, Liverpool, aż do Dublina, a dalej do przystanku docelowego w Midleton. Druga zaś wyrusza z Białegostoku przez: Łomżę, Szczytno, Gdańsk, Słupsk, Szczecin; z Białej Podlaskiej przez: Siedlce, Warszawę, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, a także z Tomaszowa Lubelskiego przez: Jarosław, Dębicę, Bochnię, Kraków, Gliwice i Legnicę; z po przesiadce trasa jest kontynuowana docelowo do Dublina, m.in. przez: Londyn, Nottingham, Manchester oraz Liverpool.