Połączenia lotnicze

Połączenia lotnicze

Dublin jest miastem, do którego Polacy bardzo często podróżują. W związku z tym zgłaszają zapotrzebowanie na połączenia w tym kierunku, a linie lotnicze, które analizują potrzeby klientów, uruchamiają nowe połączenia. W ten też sposób powstało wiele nowych tras w kierunku do Dublina, także z wielu polskich portów lotniczych. Stolica Irlandii, obok Londynu jest obecnie chyba najbardziej obleganym kierunkiem realizowanych podróży. Połączenia takie proponują następujące linie lotnicze, na następujących trasach:

Warszawa – Dublin; linie lotnicze – Aer Lingus;

Kraków – Dublin; linie lotnicze – Aer Lingus;

Kraków – Dublin; tanie linie lotnicze – Ryanair;

Wrocław – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Katowice – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Rzeszów – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Gdańsk – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Szczecin – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Poznań – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Łódź – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair;

Bydgoszcz – Dublin; tanie linie lotnicze Ryanair.

 

Jak widać powyżej najwięcej połączeń z Polski do Dublina w Irlandii oferują tanie linie lotnicze Ryanair. Jest to irlandzki przewoźnik, dla którego port lotniczy w Dublinie jest jednym z bazowych i stamtąd też realizuje najwięcej połączeń europejskich. Te tanie linie lotnicze działają na rynku lotniczym już od 1985 roku. Na początku jednak swojej działalności funkcjonowały jako linie regularne, jednak po latach strat z działalności zdecydowały przyjąć politykę niskokosztową. Wiązało się to z korzystaniem w swoich połączeniach z mniejszych, a zarazem tańszych lotnisk, zwiększaniem ilości fotelu w samolotach z wyłączeniem podziału na klasy, minimalizowaniem personelu oraz eliminowaniem bezpłatnych usług świadczonych przed wylotem i na pokładzie samolotu. To wszystko jednak nie wpłynęło w żaden sposób na poziom jakości świadczonych usług.

Pasażerowie więc bardzo szybko przekonali się do nowych przewoźników w postaci tanich linii lotniczych, dzięki czemu tanie linie lotnicze Ryanair należą obecnie do największych firm transportowych w Europie. Połączenia z Polski do Dublina, oferowane przez tego przewoźnika znacznie ułatwiają podróże Polakom zamieszkującym we wszystkich regionach Polski, eliminując konieczność dokonywania przesiadek. Linie lotnicze Aer Lingus to z kolei również irlandzkie, ale narodowe i regularne linie lotnicze, które działają na rynku lotniczym od 1935 roku. Główne założenia działania tej firmy to stała modernizacja floty, a także wysoka jakość świadczonych usług oraz stała dbałość o atrakcyjność i użyteczność połączeń lotniczych. Aby sprostać konkurencji rynkowej ze strony tanich linii lotniczych, linie Aer Lingus przygotowały specjalną ofertę sprzedaży części biletów lotniczych na swoje połączenia w formie tanich biletów lotniczych.

Zazwyczaj bilety za długo przed planowaną podróżą są wykupywane, jednakże chociaż część pasażerów skorzystać może z obniżonej oferty. W chwili samoloty tych linii realizują loty i przeloty do prawie 150 portów lotniczych na całym świecie, w tym m.in. do: Warszawy, Wiednia, Amsterdamu, Londynu, Rzymu, Genewy, Paryża, Waszyngtonu, Bostonu, Nowego Jorku, Chicago, Detroit, Orlando, czy na Teneryfę bądź Majorkę. Ostatnim przewoźnik, proponującym Polakom loty i przeloty z Polski do Dublina są Polskie Linie Lotnicze LOT. Są one najdłużej działającym na polskim rynku lotniczym przewoźnikiem. Dzięki temu posiada on największe doświadczenie i zdobył prestiż i uznanie wśród pasażerów.

Do chwili obecnej, pomimo wielkiej konkurencji ze strony tanich linii lotniczych, utrzymuje on pozycję dominującą na polskim rynku, posiadając rzesze lojalnych i stałych klientów. Jako jeden nielicznych linii lotniczych proponuje oprócz połączeń europejskich, także połączenia międzykontynentalne, głównie do Ameryki Północnej. Główna baza docelowa linii PLL LOT znajduje się w porcie lotniczym Warszawa Okęcie, ale loty i przeloty obsługuje ona także na innych polskich lotniskach, skąd jednak proponuje głównie połączenia krajowe z Warszawą, jako miejscem przesiadkowym w dalszym podróżach.