Dublin

Dublin to stolica Irlandii, położona na wschodnim wybrzeżu, nad Morzem Irlandzkim. Przez miasto przepływa rzeka Liffey, która dzieli go na dwie części: nowoczesną i zamożną – South Side oraz mniej zamożną, robotniczą część – North Side. Jako stolica kraju, Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym oraz przemysłowym kraju.

Z drugiej jednak strony to miasto, w którym nowoczesność i konserwatyzm walczy o dominację z tradycjonalizmem. Dla turystów godne polecenia są w szczególności: Zamek Dubliński, Katedra Christchurch, Katedra św. Patryka, Browar Guinness’a, a także centrum miasta charakteryzująca się stylem gregoriańskim i neoklasycznym z licznymi pięknymi ogrodami oraz liczne muza i galerie, zlokalizowane głównie przy Grafton Street. Warto także zobaczyć z bliska największy na świecie monument – Spire of Dublin – iglica górująca nad miastem niemal dwa razy wyżej, aniżeli najwyższy budynek. Dublin to więc miejsce, gdzie wielowiekowa tradycja styka się z nowoczesnością.

Jest to również miejsce, które pełni dla wielu, przystań zawodową, od kilku lat bowiem polscy imigranci udają się tam w celach zarobkowych. Bez względu jednak na to jakimi motywami będziemy się kierować jadąc tam, miasto zapewne nas nie rozczaruje.